6. Programový blok 19.4.-2.5.2021

Nazdar. V minulém bloku jsme společně pomohli přírodě – uklidili jsme opravdu velké množství odpadu v okolí Moravských Knínic.

Jaro je v plném proudu a proto si ukážeme, jak si vyrobit improvizovaný skleník za okno. A ti aktivnější z vás si i vysoutěží semínka na zasazení. K jejich získání budete muset zvládnout obtížnou orientační stezku!

Vyhodnocení předchozího bloku

• Knínická keška – k páté kešce se jako první dostal Ondra V. (se sourozenci Nikolkou a Matýskem), o čtyři hodiny později byla objevena Eliškou a Markétkou D. Na třetím místě se umístili Daisy a Freddy.
  • Cesta na dovolenou ke kontejneru – nejvíc kusů odpadu z přírody odnesly holky Eliška a Markétka D. (107 kusů každá) a Ondra V. (80 kusů).

Gratulujeme všem výhercům a posíláme malou sladkou odměnu.

Fotky z Ukliďme Moravské Knínice

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili akce. Odpad na fotkách už nebude strašit v přírodě!

Aktuální fotky a informace z dění v oddíle jsou ke shlédnutí na našem Facebooku či Instagramu.

Úklidová výzva pro celý rok

Akce Ukliďme Moravské Knínice je sice za námi, příroda však stále potřebuje naši pomoc. Většině lidí zaneřáděná příroda sice vadí, ale málokdo s tím něco udělá. Někteří lidí si dokonce pletou přírodu s odpadkovým košem. Pokud odpadky neodneseme my, dost pravděpodobně je neodnese ani nikdy jiný.

Pojďme s tím něco udělat. Choďme na naše výlety do přírody vybavení sáčkem a alespoň malou část každého pobytu v přírodě věnujme úklidu. Kdyby to stejně dělalo jen pár procent všech návštěvníků, za chvíli je odpad pryč. 🙂

Orientační stezka

A nyní už k aktuálnímu bloku. Peťa s Maruškou nachystaly náročnou aktivitu na orientaci. Nejprve dojdi na místo, které se ukrývá v hádance níže. Najdi první bod s instrukcemi a vydej se na stezku, na jejíž konci si budeš moct vybrat pytlíček se semeny jedné z těchto bylin:

• petržel – vhodná na klasická česká jídla
  • máta – ideální jako čaj nebo do limonád
  • bazalka – výborná do salátů nebo těstovinových omáček

Stezka vede terénem a pro úspěšné zvládnutí je nutné přesně dodržovat instrukce. Také bude nutné zapojit trochu představivosti a odhadnout, jakou délku kroku by tak mohla mít Peťa. Pokud se ti nebude dařit najít další bod, vrať se k předchozímu a zkus to znovu.

Kde se první bod stezky nachází? Vyřeš hádanku a dozvíš se.

Poblíž cesty stojím,
dřevěnou konstrukcí se chlubím.
Dříve za mnou lidé chodili,
na koncertech a akcích se bavili.
Teď už trávou zarůstám,
skautům přeci pomáhám.
Nová cyklostezka se vedle chystá,
orientační stezka je u mě skrytá.

Návod na miniskleník za okno

Rézka si připravila krásný návod na výrobu miniskleníku. Můžeš si do něj zasadit semínka, která se ukrývají na konci orientační stezky. Pro výrobu budeš potřebovat dvě plastové mísy stejné velikosti (například od zeleniny či ovoce), hlínu, tenký kovový předmět, svíčku, sirky, vodu, lepicí pásku a semínka.

Aktivity pro celý oddíl a veřejnost

Cesta na dovolenou

Tentokrát nemáme stanovený konkrétní cíl, cesta bude totiž naším cílem! Vyraž ven do krásné jarní přírody, zadej počet ušlých, či jinak vysportovaných kilometrů a vyhraj pro svoji družinu malou sladkou odměnu!

Formulář a další informace nalezneš zde – https://kninice.skauti.com/hra-cesta-na-dovolenou/

Knínické kešky

Dostat se k další kešce nebude jen tak. Pro její nalezení budeš potřebovat kompas a zařízení pro měření ušlé vzdálenosti. Můžeš třeba zkusit Stopaře v aplikaci Mapy.cz, nebo jednu z mnoha fitness aplikací.

Insturkce, jak se dostat ke kešce:

Více informací o knínických keškách zde – https://kninice.skauti.com/program-na-dalku/kninicke-kesky/